TARAFSIZ, GÜÇLÜ VE EN YENİ HABERLERİN ADRESİ

 • DOLAR
  $1.230,1600
 • EURO
  $0,2771
 • ALTIN
  $35.712,0000
 • BIST
  1,2081
TÜRK EDEBİYATI ÖNEMLİ BİR İSMİ KAYBETTİ

TÜRK EDEBİYATI ÖNEMLİ BİR İSMİ KAYBETTİ

91 yaşındaki Ağaoğlu, bir süredir yoğun bakımda tedavi görüyordu. 20. yüzyılın Türk edebiyatının en önemli romancılarından kabul edilen Ağaoğlu, 1929’da Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Fransız Dil ve Edebiyatı’ndan mezun olduktan sonra Ankara Radyosu’nda çalıştı, daha sonra da TRT’de çeşitli görevlerde yer aldı. Ankara’nın ilk özel tiyatrosu olan Meydan Tiyatrosu’nun da kurucuları arasında yer alan Ağaoğlu, tiyatro oyunları da kaleme aldı.

İlk romanı “Ölmeye Yatmak” ise 1973’te yayınlandı. Üçlemenin diğer iki kitabı, “Bir Düğün Gecesi” ve “Hayır” da çok ses getirdi. İkinci romanı “Fikrimin İnce Gülü”, 1981’de dördüncü basımından sonra toplatıldı ve roman hakkında “askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif” suçlamasıyla dava açıldı. Ağaoğlu, iki yıl sonra bu suçlamadan aklandı.

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Adalet Ağaoğlu 91 yaşında hayatını kaybetti. Ağaoğlu bir süredir yoğun bakımda tedavi görüyordu.

AĞAOĞLU’NUN ölüm haberinden sonra sosyal medyada büyk yankı buldu.

EKREM İMAMOĞLU:Adalet Ağaoğlu’nu edebbiyatımızın kıymetli yazarlarından derin üzünt olduğumuzu düşünüyorum. Kendisine Allah’tan rahmet; yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Emanetizdir.

YEKTA KOPAN:Adalet Ağaoğlu’na veda ediyoruz. Yazdığı her satır için teşekkür ederek, saygıyla…

SEMİH GÜMÜŞ:Adalet Ağaoğlu’nu bu sabah kaybetmişiz. Edebiyatımızın en önemli yazarlarındandı. Romanları çok özeldi. Onu hiç tanımadan iki romanı hakkında iki küçük kitap yazmıştım. Sonra tanıştık. Çok konuştuk. Bu fotoğraftaki eşi Halim Ağbi de ayrıca özel bir insandı. Her şey çok üzücü.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM