TARAFSIZ, GÜÇLÜ VE EN YENİ HABERLERİN ADRESİ

 • DOLAR
  7,9457
 • EURO
  9,4658
 • ALTIN
  462,49
 • BIST
  1.332
LİBYA GERİLİMİ

LİBYA GERİLİMİ

Fransa savunma bakanı  Florence Parly,NATO savunma bakanları toplantısında Türkiye’yi suçlayan açıklamalar yaptı.Açıklamaya göre, Parly toplantıda  Türk gemilerinin bir Fransız askeri gemisine “aşırı saldırgan” şekilde müdahale ettiğini ve bunun “çok ağır bir olay” olduğunu söyledi.

 

“Türkiye silah ambargosunu deliyor”

Fransa ayrıca Türkiye’yi Birleşmiş Milletler’in Libya’ya silah ambargosu kararını delmekle suçluyor. Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Agnes von der Muhll dün başkent Paris’te gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ambargo ihlallerinin Libya’da barış ve istikrarı engellediğini suçlamasında  bulundu. Fransa Cumhurbaşkanlığı da hafta başında Türkiye’nin Libya’ya uygulanan silah ambargosunu ihlal ettiğini, Türkiye’nin  NATO’dan faydalandığını ve Fransa’nın buna izin vermeyeceği şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Türk Dışişleri Bakanlığı da bu suçlamalara “Ülkemizin Libya’ya yönelik tutumuna dair iddiaları, Fransa’nın Libya’ya yönelik karanlık ve izah edilemez politikasının yeni bir göstergesidir. Ülkemiz meşru hükümetin yanındayken, Fransa BM ve NATO kararları hilafına darbeci ve gayrı meşru bir şahsın yanındadır” yanıtını vermişti.

Türkiye’nin desteğiyle UMH’nin Libya’da düzenlediği son askeri operasyonlarda Hafter’in batıya doğru ilerleyişi durdurulmuştu.

BM’nin silah ambargosu kararı;

Birleşmiş Milletler (BM) Libya’ya silah ambargosu kararını 2011 yılında almıştı. Ancak BM kararının Libya’da sıklıkla ihlal edilmesi nedeniyle Berlin’de Şubat ayında düzenlenen Libya konferansında katılımcı ülkeler silah ambargosunun daha sıkı denetlemesi konusunda taahhütte bulundu. Mart ayı sonunda da AB’nin ortak bir askeri misyonla Libya’ya yönelik ambargoyu denetlemesi kararlaştırmıştı. Irini adı verilen misyon, Mayıs ayı başında göreve başladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM