TARAFSIZ, GÜÇLÜ VE EN YENİ HABERLERİN ADRESİ

 • DOLAR
  $1.174,1100
 • EURO
  $0,2663
 • ALTIN
  $31.298,0000
 • BIST
  1,2178
NECDET BULUZ
NECDET BULUZ
necdetbuluz@habermahalli.com
BAŞYAZI – Virüs, mutasyona uğruyor…
 • 0
 • 29
 • 23 Mayıs 2020 Cumartesi
 • +
 • -

Koronavirüs ile mücadele tüm hızı ile sürüyor. Bazı bilim insanları virüsün mutasyona uğrayarak yeniden yayılabileceği konusunda kuşkularını dile getirmeye devam ediyor. Dünyanın bazı bölgelerinde yeniden yayılmaya başlayan virüsün tehlikesinin henüz sona ermediği de böylece ortaya çıkmış oluyor.

Çinli doktorlar ülkenin kuzeydoğusunda koronavirüse yakalanan vakalarda hastalığın farklı şekillerde ortaya çıktığını duyurarak bu konuda yeni bir yayılmaya yol açabileceğini söyledi.

Çin’in önde gelen yoğun bakım uzmanlarından doktor Qui Haibo bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada ülkenin kuzeydoğusundaki bazı kentlerde görülen yeni vakaların daha uzun süre virüs taşıdıklarını ve iyileşmelerinin akabinde yapılan testlerin daha geç negatif sonuç verdiğini bildirdi.

Doktor Qui ayrıca, bu bölgelerde gözlemlenen hastalarda virüsün bulaştığı kişilerin daha uzun süre belirti vermediğini ve bu gecikmeden dolayı salgının tespitinde zorluk yaşadıklarını dile getirdi.

Şunu söylemeliyiz:

Tehlike henüz geçmedi. Virüsün yayılma hızı ve mutasyona uğraması bu bela ile aşı bulununcaya kadar mücadelenin devam edeceğini gösteriyor.

Sonuç:

Gevşemeyeceğiz ve kurallara uyacağız.

Koronavirüs hastalığına yol açan SARS-CoV-2 adlı yeni tip koronavirüsün kuluçka süresinin bir ila iki hafta sürdüğü, belirtilerin ise bu süre sonunda ortaya çıktığı biliniyor. Çinli doktorların gözlemlerine göre ise yeni vakalarda bu süre bir iki haftadan daha uzun sürüyor.

Salgının ilk ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentindeki vakalarla kuzeydoğudaki vakaları kıyaslayan doktor Qui’ye göre virüs kuzeydoğudaki hastalarda daha çok akciğerlerde yoğunlaşıyor. Oysa Vuhan’daki hastalarda akciğerlerin yanı sıra kalp, böbrek ve bağırsak gibi diğer başka organların da zarar gördüğü belirtilmişti.

Bilim insanları Çinli doktorların son yaptıkları tespitlerin virüsün mutasyona uğradığına dair bir işaret olabileceği ihtimalini gözardı etmiyor. Ancak doktorların hastaları Vuhan’dakinden daha önce ve daha yakından izleme fırsatı yakalamalarının da bu tür gözlemlerde etkisi olabileceğinin altı çizildi.

Dünyada ilk kez Çin’in Hubei eyaletindeki Vuhan kentinde görülen Kovid-19 salgınında 68 bin kişinin kısa bir zaman aralığında hastalanması üzerine sağlık sisteminin büyük baskı altına girmesi sonucu ancak kritik durumdaki hastalar üzerine yoğunlaşabilmişti.

Son iki haftada ülkenin kuzeydoğusundaki Shulan, Jilin ve Shengyang’da 46 yeni vakanın görülmesi üzerine 100 milyon nüfuslu bölgede salgınla mücadele önlemleri arttırıldı. Bu kapsamda tren seferleri durduruldu, okullar tatil edildi ve sokağa çıkma kısıtlamaları başladı.

Yetkililer bu bölgedeki yeni vaka artışının dünyanın ikinci en yüksek vaka sayısına sahip Rusya’dan gelen kişilerden kaynaklandığı tahminini yürütüyor. Açıklamayı yapan doktor Qui, Çin’in kuzeydoğusunda ve Rusya’da incelenen virüslerin genetik diziliminin eşleştiği bilgisini paylaştı.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz:

Elde edilen sonuçları değerlendirerek her şeyin normale geldiğin düşünmek yanıltıcı olabilir.

Tehlike henüz geçmedi. Yayılma hızının önüne geçilemiyor.

Birçok ülke turist kabul etmemeye, ülkeden vatandaşların çıkışını da engellemeye başladı.

Ekonomik ve gıdada sıkıntıların da gelebileceği tehlikesinin artabileceğini daha önceki yazılarımızda vurgulamaya çalışmıştık. Kaldı ki, dünyada işsiz sayısı da rekor düzeyde artış gösteriyor.

“Bitti” denilirken, virüs belasının yeniden görülmeye başlaması, öyle görünüyor ki yeni tedbirleri de beraberinde getirecektir.

Amerika’daki turizmin genel durumu şöyle değerlendiriliyor:

“Amerika’daki turizm şu anda frene basılmış ve tamamen durmuş bir vaziyette. Şu anda zaruri ihtiyaçlar dışında seyahat eden yok. Uçak şirketleri uçuşlarını azalttı. En büyük problem de küçük havalimanlarına uçuşlarını durdurmuş olmaları. Ana havalimanlarına uçuyorlar ancak aktarma yapacakları küçük alanlara uçmayacaklar. Tabi bu burada oturanları olumsuz etkileyecek. Bundan sonra Amerikalılar başta gemi seyahatleri olmak üzere hava yolu gibi ulaşım araçlarını tercih etmeyecekler. Büyük bir olasılıkla otobüsle bir yerden bir yere gitme de tamamen yavaşlayacak. Ancak ve ancak mali sıkıntısı olanlar bu yolu tercih edecekler”.

.

[email protected]

www.facebook.com/necdet.buluz

http://www.bursaarena.com.tr/basyazi-virus-mutasyona-ugruyor-makale,4565.html

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM